Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
 
 

Dowóz dzieci niepełnosprawnych do placówek oświatowych

DOWÓZ DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNYCH 

do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, szkół podstawowych, innych form wychowania przedszkolnego lub ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych

 

ZASADY ZGŁASZANIA WNIOSKU W SPRAWIE OBJĘCIA DOWOZEM DZIECKA DO SZKOŁY, PRZEDSZKOLA LUB OŚRODKA:

  1. Prawo wystąpienia do gminy o zorganizowanie dowozu do szkoły, przedszkola lub ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego dla dziecka niepełnosprawnego lub dofinansowanie dowozu przysługuje:

a) rodzicom dziecka,

b) prawnym opiekunom.

  1. Wniosek dostępny jest w  Biurze Obsługi Oświaty Samorządowej w Tarnowie oraz na stronie Biura Obsługi Oświaty Samorządowej w Tarnowie Opolskim boostarnowopolski.naszbip.pl lub Gminy Tarnów  Opolski  tarnowopolski.pl
  2. Zalecany termin składania wniosków – do 15 czerwca na nowy rok szkolny.

 

UPRAWNIENI DO OBJĘCIA DOWOZEM DO SZKOŁY, PRZEDSZKOLA LUB OŚRODKA (art. 32 ust. 6 i art. 39 ust. 4 z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe)

  1. Do najbliższego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub ośrodka – niepełnosprawne dzieci pięcioletnie i sześcioletnie oraz dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym na podstawie art. 31 ust. 2 ustawy – Prawo oświatowe.
  2. Do najbliższej szkoły podstawowej – uczniowie niepełnosprawni, których kształcenie i wychowanie odbywa się na podstawie art. 127 ustawy – Prawo oświatowe.
  3. Do najbliższej szkoły ponadpodstawowej – uczniowie z niepełnosprawnością ruchową, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym uczeń kończy 21. roku życia.
  4. Do ośrodka umożliwiającego realizację obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki – dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim (udział w zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych), a także dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z których jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym w którym kończą 24. rok życia.
  5. Uczestnicy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z których jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończą 25. rok życia.

 

ZWROT KOSZTÓW PRZEJAZDU UCZNIÓW NIEPEŁNOSPRAWNYCH ORAZ RODZICÓW (art. 39 a ustawy Prawo oświatowe)

  1. Zwrotu kosztów przejazdu uczniów niepełnosprawnych oraz rodziców z miejsca zamieszkania do przedszkola, szkoły lub ośrodka zapewnianego przez rodziców prywatnym samochodem osobowym lub gdy rodzice powierzyli wykonywanie transportu i sprawowanie opieki w czasie przewozu innemu podmiotowi dokonuje się na podstawie umowy.
  2. Umowa może być zawarta z jednym rodzicem – jeśli koszty dowożenia ponosi on samodzielnie lub posiada pełnomocnictwo drugiego rodzica do zawarcia umowy w jego imieniu, we wspólnym interesie.
  3. Umowę zawiera się na czas określony, nie dłuższy niż okres zajęć dydaktyczno-wychowawczych w danym roku szkolnym.  
  4. Podstawą do obliczenia kwoty zwrotu kosztów jednorazowego przejazdu ucznia niepełnosprawnego oraz jego rodzica z miejsca zamieszkania do przedszkola, szkoły lub ośrodka jest wzór:

(a–b) × c

gdzie:

a—  liczba kilometrów przewozu drogami publicznymi z miejsca zamieszkania do przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, innej formy wychowania przedszkolnego, ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, szkoły podstawowej albo szkoły ponadpodstawowej, a także przewozu rodzica z tego miejsca do miejsca zamieszkania lub miejsca pracy, i z powrotem,

b —  liczba kilometrów przewozu drogami publicznymi z miejsca zamieszkania rodzica do miejsca pracy i z powrotem, jeżeli nie wykonywałby przewozu, o którym mowa w lit. a,

c  — stawka za 1 kilometr przebiegu pojazdu.

Stawkę za 1 kilometr przebiegu pojazdu określa rada gminy, w drodze uchwały przy czym stawka ta nie może być niższa niż określona w przepisach wydanych na podstawie art. 34a używanie do celów służbowych pojazdów nie będących własnością pracodawcy ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2022 r. poz. 180 i 209).

Jeżeli rodzice powierzyli wykonywanie transportu i sprawowanie opieki w czasie przewozu innemu podmiotowi, kwotę zwrotu kosztów przewozu ustala się także zgodnie z ww. wzorem.

 

 

 

Załączniki:

Załącznik

Utworzono dnia 28.12.2022, 13:12
wniosek_dowóz dzieci niepełnosprawnych organizowanych przez Gminę

Załącznik

Utworzono dnia 28.12.2022, 13:12
wniosek_dowóz_dzieci niepełnosprawnych indywidualny

Metryka

Liczba wyświetleń: 489
Utworzono dnia: 07.04.2021
Dokument wprowadził:
Emilia Steciów-Dzideczek
Dokument opublikował:
Emilia Steciów-Dzideczek
Dokument wytworzył:
Emilia Steciów-Dzideczek
Wytworzono:
08.04.2021
Podmiot udostępniający informację:
Biuro Obsługi Oświaty Samorządowej w Tarnowie Opolskim

Ogłoszenia

Historia publikacji

  • 28.12.2022 13:14, Administrator
    Edycja załącznika: Załącznik
  • 28.12.2022 13:14, Administrator
    Edycja załącznika: Załącznik
  • 28.12.2022 13:12, Administrator
    Dodanie załącznika: Załącznik